Dürdane Ünver

Katı' Sanatçısı

1948 doğumlu Dürdane Ünver, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunudur. Tezyinat çalışmalarına 1976 senesinde Ord.Prof.Dr.A. Süheyl ÜNVER, Azade Akar, Cahide Keskiner, Melek Antel nezdinde Topkapı Sarayı Nakışhanesi’nde başlayan sanatçı tezhip, minyatür ve kaatı’ eğitimi almıştır. Minyatür ve kaatı’ dallarında Gülbün Mesara ile çalışmıştır. Kayınpederi Ord.Prof.Dr.A. Süheyl Ünver tarafından tezyinattaki başarısına binaen kendisine 1985 senesinde icazet verilmiştir.

1978’den itibaren 4 kişisel, 100’e yakın yurt içi ve yurt dışı karma sergiye katılan sanatçının eserlerinin 50’si yurt dışında, 200’den fazlası ise yurtiçi özel koleksiyonlardadır. İki eseri Abudabi Kültür Müzesi’nde, bir eseri

de Bosna Müzesi’nde bulunmaktadır.Hollandalı Victor Roozen tarafından üç minyatür ve 32 İstanbul lalesi çalışması albüm haline getirilmiştir.

Ünver, 1991 yılında ‘Türk Kültürü’ne Hizmet Vakfı’ tarafından organize edilen ‘Çevre Değerleri Türk Minyatür Resmi’ yarışmasında başarı ödülü, aynı yıl ‘Eskişehir Valiliği’ tarafından düzenlenen ‘1991 Dünya Yunus Emre Sevgi Yılı Türk Minyatürü’ yarışmasında ise ikincilik ödülü ve plaketi kazanmıştır.

2004 yıllarında 49 Laleden oluşan çalışması Özel bir koleksiyonda albüm halindedir. 1990 – 2011 yılları arasında sanat çalışmaları nedeniyle çeşitli kuruluşlar tarafından onur ödülüne lâyık görülmüştür.

Sosyal Ağ

" Maşallah "

Hat : Hamit Aytaç