Tahsin Kurt

1980 yıllarında Kur'an kursunda fıkıh kıraat ve buna paralel olarak çeşitli ilimlerde ta'lim görmek için yatılı olarak kalıyordum. İşte bu sıralarda hüsn-i hatta karşı ilgi duymaya başladım. Hat sanatına karşı olan merak ve muhabbetimden dolayı nerde basılmış bir hat levhası görsem onun aynısını kopya etmeye çalışırdım. Hatta etrafındaki tezyinâtı dahi kopya ederek eser elde etmeye çalışıyordum.

1980'nin sonlarında Hayrat Neşriyat matbaa tesislerinde çalışmak üzere İstanbula geldim. Matbaa'da çalışmalar devam ederken, boş zamanları değerlendirmek için yine kendi çapımda kâh bakarak kah kopya yaparak Hat çalışırdım. 1983 de çalışma şeklimi gören bir büyüğümüzün bana şu sözleri oldu. Sen kendi kendine öğrenemezsin. Hattı öğreten hoca var. Seni o hocaya yollayayım. Hocanın ismi de Hattat Hasan çelebi'dir dedi. Bunun üzerine bende Hasan çelebi hocaya meşke başladım. 1,5 - 2 sene Hasan çelebi hocaya Rik'a ve Nesih meşki için gittim. 

1985 te Vatani vazifeyi ifa etmek için askere gittim.1987 Yılında askerden döndükten

sonra çeşitli sebeblerden dolayı Hat çalışmalarıma devam edemedim. Bundan dolayı da 1987'de tekrar çalışmalara Prof.Dr Ali Alparslan hocaya devam ettim. Ali Alparslan hocadan Ta'lik dersine başladık. Allah'ın inayetiyle 3,5-4 senede Ta’lik Hattından icazet almaya muvaffak oldum. Ta'lik çalışmalarıma devem ederken. 1994'te hocamdan izin alarak Hüseyin Kutlu hocadan sülüs meşk etmeye başladım. 2001 yılında Hüseyin Kutlu hocamdan sülüs Hattından icazet almayı Cenab-ı Hak bize nasip etti.
Mezuniyet lisedir. Hayrat Neşriyat Matbaa tesislerinde Matbaacı olarak çalışıp emekli oldum.

 

İslam Tarih Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA)'nın 1997'de düzenlemiş olduğu Hüsn-i hat yarışmasında Nesh Ta'lik ve Celi Ta'lik dallarında mansiyona layık görüldüm.

1999 ve 2001 yıllarında Kültür Bakanlğının düzenlemiş olduğu Devlet Hüsn-i Hat yarışmalarında Ta'lik dallarında başarı ödülüne layık görüldüm. 

2005 ve 2008 Albaraka Türk Hat yarışmasında Celi Ta'lik dalında 1.lik ve 2.lik ödülüne layık görüldüm. Çeşitli karma sergilere katıldım.Özel koleksiyonlarda eserlerim bulunmaktadır. Çalışmalarıma hala devam etmekteyim.Gayret bizden muvaffakıyet Allah’tandır.

Sosyal Ağ