Hülya Korkmaz

Bilimsel Bitki Ressamı

Burdur'da doğan Hülya Korkmaz, SDÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü’nden 2005 yılında bölüm 2.si olarak mezun oldu.

Üniversite eğitimi süresince, bilimsel illüstrasyon üzerine çalışmalar (böcek, çekirge, salyangoz, sürüngen, kelebek, vs.) yaptı ve biyoloji kongrelerinde bilimsel illüstrasyon konulu kişisel sergiler açtı. Bu alanda yaptığı illüstrasyonlar, S.D.Ü Ziraat Fakültesi Böcek Müzesi'ne, malakolojik (salyangoz) çalışmaları ise MAKÜ arşivine alınmıştır. 2004- 2005 yılları arasında ANG Vakfı tarafından düzenlenen, eğitmenliğini İngiltere KewGarden bitki ressamlarından ChristabelKing'in yaptığı, bitki resimleme (illüstrasyon) kurslarına katılarak, "Temel, Geliştirme ve Maharet" belgelerini almaya hak kazandı. Mezuniyetinden sonra bitki ressamı olarak çeşitli projelerde çalışmaya başladı.

Ulusal ve uluslararası birçok sergiye katılan Korkmaz, 2004’de Türkiye tarihinin ilk biyolojik illüstrasyon sergisi olan “1.Bilimsel Biyolojik İllüstrasyon"konulu kişisel sergiyi, Çukurova Üniversitesi XVII. Ulusal Biyoloji Kongresi’nde Adana’da açmıştır. Takip eden yıllarda, biyoloji kongrelerinde ve sempozyumlarda Bilimsel Biyolojik İllüstrasyon ve Botanik İllüstrasyonu konusunda kişisel ve karma sergilere katılmıştır.

2006 ve 2009 yılları arasında, Kuzey Doğa Derneği’nin yürüttüğü, Kars-Iğdır Doğal Zenginlik Projesinin Kars’ta organize ettiği “Anadolu’daki İlk Bitki İllüstrasyonu”kurslarında eğitmenlik yaptı.

Türkiye'nin soğanlı Bitkileri, NGBB'nin Doğal Bitkileri,

Kraliyet Botanik Bahçesi Edinburgh’ta Chile Yağmur Ormanları bitki türlerinin çizimi gibi projelerde halen çalışmaktadır.

Bilimsel Biyolojik İllüstrasyon konusunda canlı ve herbaryum (kuru) örneğinden yaptığı teknik çizimler, yurt içi ve yurt dışı birçok hakemli dergide yayımlanmıştır. 2004 yılında yayımlanan “Bilimsel Biyolojik İllüstrasyon” adlı kitabı da bulunan Korkmaz, Ulusal birçok ödüle de sahiptir.

Uluslararası yarışmalarda da sırasıyla;

2009 yılında Edinburgh’ta (İskoçya)“BISCOT” (BotanicalImagesScotia) adındaki uluslararası Bilimsel Bitki Resim yarışmasında “Silver” gümüş madalya, 2010 yılında İngiltere’de LondonRoyalHorticulturalSociety (RHS) nin düzenlediği uluslararası Bilimsel Bitki Resim yarışmasında"SiverGilt"  (yaldızlı gümüş) madalya, 2010 yılında İtalya Lucca’da, “MurabiliaBotaliaExhbition” kapsamında düzenlenen uluslararası Bilimsel Bitki Resim yarışmasında "SiverGilt" (yaldızlı gümüş) madalyalarıyla onurlandırılmıştır.

Akra FM “Bilimsel İllüstrasyon” röportaj, TRT Okul Anne Çocuk Programı- Atölye Çalışması, “Bilimsel Bitki İllüstrasyonu” canlı yayında uygulamalı anlatımını yaptı.Zaman Gazetesi’nde Bilimsel Bitki İllüstrasyonu hakkında röportaj verdi TRT Belgesel Kanalı’nda“Şifadan renklere yolculuk” programına katıldı.TRT Anadolu Kanalı, Sanat Sokağı Programı’nda “Bilimsel Bitki Ressamlığı” üzerine sohbet etti.

NGBB, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğiyle hazırlanıp  yayımlanan, Türkiye Bitkileri Listesi (Damarlı Bitkiler) kitabına, soğanlı bitki illüstrasyonu (Irispeshmeniana)  ile katılım sağladı.

Sosyal Ağ