Alparslan Babaoğlu

Ebru Sanatçısı

1957 yılında Ankara'da doğdu. İlk ve orta eğitimini Ankara ve Erzurum'da tamamladı. Devlet bursuyla gönderildiği İngiltere’deki Elektronik Mühendisliği eğitimini 1979 yılında şeref derecesi ile, aynı dalda yüksek lisans eğitimini 1980 yılında tamamlayarak yurda döndü

Uzun yıllar kamu kurumlarında ve özel sektörde araştırma mühendisi ve  çeşitli kademelerde yönetici olarak çalıştıktan sonra Kasım 2011'de kendi isteği ile emekli oldu ve tüm zamanını ebru sanatının öğretilmesi ve icrasına ayırmaya başladı.

1984 yılında Topkapı Sarayı Nakışhânesi’ne devam ederken başladığı ebru yapımını yimidokuz yıldır aralıksız sürdürmektedir. 1985 yılında ustası merhum Mustafa DÜZGÜNMAN ile tanıştı ve 1989 yılında kendisinden ebru sanatının öğretilmesi ve icrâsı konusunda icâzet aldı. İlk kişisel sergisini 1990 yılında Topkapı Sarayı’nda açtı, aynı yıl Washington D.C.’de ikinci, 1991 yılında memleketi olan Çorum’da üçüncü, 1999 yılında Yıldız Sarayı Çit Kasrı'nda dördüncü ve 2011 yılında Cemal Reşit Rey Konser Salonu Fuayeleri'nde dördüncü

kişisel sergisini açtı. Sayısız karma sergiye katıldı.

Ebru sanatının, ustası Mustafa DÜZGÜNMAN’la kemâl noktasına ulaştığına inanmakta olup, ustasının ebrularının benzerlerini yapmaya çalışmanın yanı sıra, geleneğe uygun olduğuna inandığı "boya olarak ezilmiş varak altın kullanılması" gibi özgün çalışmalarla eskiden yaygın olarak olmasa da kullanıldığı bilinen "aynı kağıdın her seferinde farklı bir bölgesini ebrulamak suretiyle minyatürler yapılması" ve "kâtı’  tekniği ile kalıbı çıkartılan hüsn-i hat örneklerinin ebru ile yapılması" gibi çalışmalar da yapmaktadır.

Ustasının izinde ve yalnızca toprak boya kullanarak ebru yapan Alparslan BABAOĞLU, 1996 yılında İstanbul’da açılan bir sergideki Avrupalı ve Amerikalı ebrucuların çalışmalarının  ilgi görmesi üzerine, isterlerse Türk ebrucuların da Avrupalıların malzeme ve tekniklerini onlar kadar hatta daha başarılı kullanabildiklerini göstermek üzere hazır boyalar kullanarak da ebrular yapmış ve 1999 yılındaki sergisinde sergilemiştir.2013 yılı Kültür ve Turizm Bakanlığı KÜLTÜR SANAT BÜYÜK ÖDÜLÜ sahibidir.

Sosyal Ağ

" Menekşe Ebrusu "