Taner Alakuş

Minyatür Sanatçısı

1966 yılında Ankara’da doğan Taner Alakuş, 1982 yılında girdiği Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Tezhip Ana Sanat Dalı’ndan 1986/87’de mezun olup aynı üniversitede Yüksek Lisans’ını tamamladı. Üniversitede Yrd. Doç. Dr. Tahsin Aykutalp’den tezhip dersi alan sanatçı, mezun olduktan sonra figüratif çalışmalar ilgisini çektiğinden minyatür sanatına yöneldi ve Mimar Sinan Üniversitesi öğretim üyesi Yakup Cem’den ders aldı. Mimar Sinan Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak ders veren Alakuş, aynı zamanda Sanatta Yeterlik Programına devam ediyor.

Sanatçının esas dalı tezhip olmasına rağmen, okul yıllarında müze ve derslerde klasik minyatürleri görmesi bu sanata yönelmesine sebep olmuştur. Bu sanatın tezhip sanatı

gibi katı kurallarla çerçevelenmemesi ve günümüze rahat uyarlanması onun bu sanata gönül vermesini sağladı.

Sanatçı, minyatür sanatının ülkemizde hak ettiği yerde olmadığını, diğer Türk sanatlarında olduğu gibi modern sanatların gölgesi altında ezildiğini savunuyor. Klasik Türk Sanatları’nın ismini dahi duymamış olan sanat severlerin olduğuna şahit olan Alakuş, minyatür sanatını yurtiçi ve yurtdışı geniş kitlelere tanıtmayı ve değişik bir sanat tadı olarak sunmayı bir misyon olarak üstlenmiştir. Çalışmalarını halen Mimar Sinan Üniversitesi ve 2010 yılında İstanbul Kariye Müzesi yanında açtığı “Taner Alakuş Minyatür Atölyesi”’nde sürdürüyor.

Eserleri yurtiçi ve yurtdışında koleksiyonlarda yer almaktadır. Alakuş, bugüne kadar birçok kişisel ve karma sergiye katıldı.

Sosyal Ağ