Geleneksel Sanatlar Akademisi

Geleneksel sanatlar, yüzyıllar boyunca usta-çırak ilişkisi ile bizlere kadar ulaştı. Geleneğe göre ustalar tüm bildiklerini çıraklarına aktardılar, çıraklar ise kendi zamanlarının ruhunu yakalayarak sanat eserlerine yenilik kattılar. Böylece çağlar süren bir devinim sayesinde sanat, insan yaşamının merkezinde oldu. Sadece sanat değil; aslen tüm meslekler, ustadan çırağa aktarılan bilgiler sayesinde zenginleşip değer kazanmıştır.

Bu değerin bilincinde olan ve bunu yaşatmak isteyen Küçükçekmece Belediyesi Geleneksel Sanatlar Akademisi, usta-çırak ilişkisine yeni bir bakış açısı getirmektedir.

Akademimiz usta-çırak modeli ile eğitimlerine devam ederken, bunun yanında akademik bir yapıya da sahip olmasıyla, kendine has bir çizgi ortaya koymaktadır. Bu düşünce ile 2013 yılından itibaren Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi ile işbirliğine gitmiştir. Geleneksel sanatlar alanında ilk defa bu tip bir modeli uygulamasıyla da alanında tek olma özelliği göstermektedir.

Küçükçekmece Belediyesi Geleneksel Sanatlar Akademisi’nde kendi alanında ustalaşmış isimlerin, geleneksel sanata gönül vermiş öğrencilerle buluştuğu akademi, eğitim süresince Küçükçekmece Belediyesi’nde hummalı bir sanat çalışması yürütmektedir.

Akademide verilen derslerimiz;

Hat, Hat (Ta'lik), Tezhip, Minyatür, Ebru, Cilt, Çini, Katı’, Bilimsel Bitki Resmi, Kâğıt Konservasyonu, Temel Sanat Eğitimi, Kaligrafi, Desen Tasarımı, Güzel Sanatlara Hazırlık,

Osmanlıca.

Geleneksel Sanatlar Akademisinde eğitim veren üstat ve hocalarımız;

Hat sanatında Davud BEKTAŞ, Ahmet KOÇAK,Tahsin KURT, Tezhip sanatında Semih İRTEŞ, Sevgi İRTEŞ, Minyatür sanatında Taner ALAKUŞ, Emine NAVRUZ, Ebru sanatında Alparslan BABAOĞLU, Uğur TAŞATAN, Cilt sanatında İslam SEÇEN, Betül ORAL,  Katı‘ sanatında Dürdane ÜNVER, ersin YILDIZHAN, Çini sanatında Latife AKTAN ÖZEL, Nazan ILGAZ,  Kağıt Konservasyonunda Saadet GAZİ, Bilimsel Bitki İllüstrasyonunda Hülya KORKMAZ, Temel Sanat Eğitiminde Erkan NEZİR, Desen Tasarımında Hasan TÜRKMEN, Güzel Sanatlara Hazırlık Ayşe VATANSEVER, Osmanlıca dersinde Nevzat KAYA .


Eğitimin yanı sıra, her ay düzenli olarak yapılan Geleneksel Sanat Sohbetleri, Ustalarla Atölye Sohbetleri, Gençlerle Geleneksel Sanat Buluşmaları adlı sohbet programları ile akademimiz sadece uygulamada değil, teoride de sanat eğitimlerini sürdürecek, alan çalışmalarını geleneksel kültür birikimi ve derinliği ile ele alınmaktadır. Her ay düzenli olarak yapılan “Ehl-i Makam” adlı programı ile dinleyicilere müzik ziyafeti sunulmaktadır.

Eğitim, söyleşi ve müzik programlarının yanında yıl içerisinde çeşitli sergi projelerini hayata geçirerek geleneksel sanatlar alanında aktif bir rol üstlenmektedir.

Küçükçekmece Belediyesi Geleneksel Sanatlar Akademisi, gelenekten geleceğe kuracağı köprünün taşlarını sanat, estetik ve bilgi ile örmektedir.

 

Sosyal Ağ